wtorek, 24 kwietnia 2012

maslowski_steno_polinski_1982

Czyli na jakiej stronie dokumentu szukać wyrazu. Na początek wszystkie skróty... głos-31 gospodarczy-31 jak naj...-79 konto-80 kontra...-79 kontro...-79 mianowicie-80 między-33 mimo-33 naj...-79 nareszcie-80 natomiast-33 oczywiście-80 pomoc-31 ponieważ- 75 przemysł-31 rzeczywiście-80 sposób-31 tak zwany-75 też-82 transport-82 w związku z tym...- 82 wydaje się ,że...-82 zakład-75 zamiast-33 zwłaszcza-75 że-82

5 komentarzy:

  1. WTF? Chociaż odszczekuję, już się przyzwyczaiłem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. hahahahahaahhaha.
      To mnie Pan zaskoczył tym wulgarnym WTF.
      Ale do rzeczy,odpowiadam:
      Udostępnił Pan książkę( lub/i jej autorzy) czyli K. Walaszkowa, W. Masłowski, W. Szostak "Stenografia według systemu Polińskiego", Katowice-Kraków 1982.
      Zaskakuje mnie bardzo ten system , bo nie doceniałem jego zaawansowania. Znajduje go bardzo ciekawym i rozwiniętym( tyle lat rozwoju metodami prób i błędów). A "skróty stałe" wyrazów pomimo , że są zestawione na końcu książki , to warto wiedzieć na jakiej stronie są umieszczone i dlaczego wyglądają tak a nie inaczej. Książka pomimo swej techniczno-organizacyjno-partyjnego słownictwa jest według mnie na najwyższym poziomie.

      Usuń
    2. Wiem,że hahahaha pisze się po polsku cha cha cha cha, ale stenografia...

      Usuń
  2. Właśnie skrót nie jest wulgarny, bo jeszcze nie wszyscy go znają. To jest jak emotikonka.

    Poliński jest najbardziej dopracowany z dostępnych. Najdłuższa tradycja i wielu naprawdę oddanych pasjonatów, którzy go rozwijali, jednocześnie starając się zachować "ducha oryginału". A podręcznik ten jest świetny również dlatego, że jest bardzo obszerny i wprowadza ostatnią zmianę: proporcje systemu zostają dopasowane do dostępnych narzędzi piśmienniczych. Szkoda, że nie znaleźli metody na cieniowanie, ale jeżeli w JSSP można, poza pierwszą i ostatnią samogłoską, w ogóle prawie nie używać "A", to czemu i nie tu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten "nakaz" (reguła)używania pogrubienia wprowadza wielką "nerwowość".Według mnie system ten jest bardzo dobry, ale to jest osiągnięte kosztem przymusowej nauki końcówek itd., pozycyjności, cieniowania, oraz skrótów stałych...
      Tak więc nic za darmo.
      Niestety system ten nie jest "instant". Ale przynajmniej jest wielkie prawdopodobieństwo, że przejście tych ćwiczeń z tej książki bez żadnych ominięć i jak najbardziej uczciwe sprawi, że można będzie swobodnie i szybko stenografować.

      Usuń